STÁLE AUTENTICKÉ LAGODEKHI

Stále autentické Lagodekhi

Lagodekhi, to je především náš druhý domov plný vzpomínek a lidí, kteří jsou naším srdcím blízcí, ale také malé město na samém východě Gruzie u hranic s Azerbajdžánem a Dagestánem a skvělý vstupní bod, ze kterého se můžete vydat objevovat krásy přírodní rezervace Lagodekhi Protected Areas - nejstarší chráněné oblasti Gruzie.

Lagodekhi se nachází ve vinařském regionu Kacheti (Kakheti), což je taková gruzínská Jižní Morava (berte hodně s nadsázkou, protože Kachetie je jedna z nejstarších oblastí pěstování vína na světě - tradice stará více než 8 000 let). Každopádně k vínu zde mají všichni velmi vřelý vztah a hodně rodin zde pěstuje a vyrábí víno, nejčastěji však jen pro vlastní spotřebu a často také část své úrody prodávají velkým firmám. 

 

jal se dostat do lagodekhi 2

 

Co se týče samotného města, někde jsem se dočetla konstatování, že tam prostě nic není… Ano, někomu se to tak asi může zdát, ale vždy záleží, co od toho či onoho místa čekáte :). Lagodekhi Vám ukáže spíše prostý gruzínský život v malém městě a na vesnici, což má podle mě své specifické kouzlo. Všechny obchody, restaurace a bazary využívají hlavně místní, nejsou to jen lákadla připravená na turisty, vše je autentické. Zkuste sejít z hlavní cesty a zabočit do některé z uliček nebo se porozhlédnout po přilehlých vesnicích (např. Shroma), jen se procházet, koukat na gruzínské domy, na děti, jak si hrají na ulici, na bábušky odpočívající na lavičkách před domy, na chlapy hrající vrhcáby, a prostě nasávat atmosféru. Má to něco do sebe.

 

A ten výhled! Když se ráno probudíte, otevřete okno a před Vámi se vynoří zasněžené vrcholky hor. Uvaříte si kafe, vyjdete ven na ulici a posadíte se na lavičku před domem, a prostě koukáte :). To se nikdy neomrzí.

 

DSC_0022_1

 

Méně pozitivní je, že Lagodekhi asi jako každé maloměsto a vesnice bojuje s odlivem mladých do větších měst a do světa. Své domy v Lagodekhi pak často využívají spíše už jen jako chaty na léto. O to silněji se zde ale projevují nejrůznější iniciativy na podporu podnikání a rozvoj turismu - dotace na rozjezd vlastního podniku, "překlápění" místních domů na guesthousy či plánovaná výstavba stezky v korunách stromů u vstupu do národního parku.

 

PŘÍRODNÍ REZERVACE LAGODEKHI

Lagodekhi Protected Areas patří k nejstarším chráněným územím v Gruzii, a to od roku 1912, zásluhou polského důstojníka, zoologa a botanika Ludwika Młokosiewicze. Se svými ledovcovými jezery, bohatou faunou a flórou a zachovalými prádávnými lesy je to úchvatné místo. Můžete zde například pozorovat kamzíky, jeleny nebo kavkazské tury. My jsme měli štěstí a opravdu jsme je viděli.

Z centra Lagodekhi se ke vstupu do parku můžete dostat buď taxi za cca 3 GEL, nebo pěšky, viz mapka níže. Pokud byste šli pěšky a trochu zabloudili, ptejte se místních – většina však nebude rozumět, když se zeptáte na Lagodekhi National Park (z vlastní zkušenosti) – místní tomu říkají Nakrdzali nebo Zapovědnik – nebo se ptejte na ulici Vashlovani, je to dlouhá ulice mírně do kopce, která končí přímo u vstupu do parku.

 

cesta do parku

 

Když projdete branou a vstoupíte do parku, zajděte si do návštěvnického centra, tam Vám poradí se vším, co budete potřebovat a nasměrují Vás.

Na ulici Vashlovani, která míří k parku, nebo v přilehlých ulicích můžete využít možnosti ubytování u místních. Jednou jsme platili za noc u místních 40 GEL za dvoulůžkový pokoj. Pokud však máte své stany, nejlepší je postavit je přímo v parku okolo informačního centra za cenu cca 5 GEL na noc.

 DSC_0950_1

 

TREK K ČERNÉMU JEZERU (BLACK ROCK LAKE)

  • 3denní trek – dva dny jdete k jezeru, jeden den se spouštíte zpět dolů.
  • Ideální období pro návštěvu je od června do září, i když v červnu je počasí ještě dost proměnlivé a zažili jsme za cesty celodenní déšť i kroupy.
  • Všechny potřebné informace se dozvíte v informačním centru u vstupu do národního parku. Zde se také platí poplatky za přespání v horách. Pokud budete spát v horských chatách, je to dražší (cca 15 GEL), než když budete mít vlastní stany (cca 5 GEL).
  • Povoleno spát pouze u turistických chat – buď přímo v nich nebo ve vlastních stanech kolem chaty.
  • Druhý den cesty Vás čeká pasová kontrola u pohraničníků, neboť se prochází v blízkosti hranic s Dagestánem.
  • U chat jsou vždy zdroje vody. Vodu si také můžete nabrat u stanoviště pohraničníků.

 

 DSC_0893_3_1

 

ČERNÉ JEZERO Z KOŇSKÉHO SEDLA

Obdivovat krásu gruzínských hor můžete nejen pěšky, ale také z koňského sedla. Jen vy, hory a koně – nepopsatelně idylické spojení. Jen s českým Hyjááá moc nepochodíte, v Gruzii se kůň pobízí Hačů Hačůůů.

  • informačním centru se domluvte, kdy chcete vyrazit a kolik Vás je – zařídí Vám koně a průvodce.
  • Cena není nijak horentní a ve srovnání se zážitkem na celý život se to prostě vyplatí, zejména pokud s Vámi pojede jako průvodce Rezo :). Za koně to bylo cca 40 GEL/den + průvodce 40 GEL/den.
  • Nemusíte se vůbec obávat, i když jste úplný začátečník. Koně zařadí autopilota a jdou téměř sami. Dokonce i když jsme jeli za tmy, došli krásně na místo určení.
  • Počítejte s tím, že třetí den výletu - sestupový den - koně většinu cesty povedete. Prudký sestup s Vámi na zádech by byl nebezpečný pro Vás i pro koně.

 

DSC_0830_1

 

TIP: TŘI JEZERA PRO ODVÁŽNÉ

Kdo se nebojí sejít trochu z cesty, bude odměněn nádhernou scenérií 3 krásných jezírek s plovoucí trávou. Bohužel nemám foto, je to velice blízko hranic s Dagestánem a oficiálně se zde nesmí chodit.

Můžete se k nim dostat druhý den cesty, když vyjdete z kontrolní stanice pohraničníků. Od stanů pohraničníků půjdete cca 20 minut pěšky normálně po vyznačené stezce a pak sejdete ze stezky a dáte se přes pláň napravo. Po cca dalších 20 minutách (prosím berte vše orientačně) bude velký sešup dolů a v dolině uvidíte tři malá jezera. Protější hora, kterou uvidíte přes dolinu, již patří Rusku. Pokud místní hory neznáte, je pak lepší se zase vrátit na vyznačenou stezku.

 

20160824_191513

 

TREK K VODOPÁDU BLACK GROUSE

  • Jednodenní trek, zabere cca 3-5 hodin
  • Trasa není příliš náročná
  • Vodopád má cca 6 metrů, i když dříve býval vyšší

 

DSC_0306_1

 
KDE NAKOUPIT?

Pokud se chystáte na trek do hor, ideálně si nakupte již dole ve městě. Nahoře u vstupu do národního parku jsou jen menší obchůdky, spíše okýnka, a nebude zde takový výběr.

Podél hlavní cesty, kterou jste přijeli z Tbilisi je několik obchodů i trhů. Když vystoupíte z taxi nebo marshrutky, vydejte se cestou zpět jako byste se chtěli vrátit zpátky do Tbilisi. A zde si již vyberete, co potřebujete:

  • Na začátku Lagodekhi je samoobslužný supermarket Nikora

 

  • Pokud si však troufáte, běžte raději do jiných obchodů. Zde sice musíte paní za pultem říkat a ukazovat to, co chcete, a ona Vám to chystá (což vzhledem k jazykovým bariérám nemusí být pro všechny komfortní), ale podpoříte tak spíše místní obyvatele než velký řetězec.

 

  • Chléb si nakupte v tradičních pekárnách s kruhovými pecemi, je prostě nejlepší!

 

  • Bazarů s ovocem a zeleninou je u hlavní cesty spousta. Ten největší a nejkrásnější je samozřejmě také nejdražší, ale klobouk dolů vůči těm, které tam prodávají. Pracují opravdu každý den, nehledě na počasí a roční období, od rána do večera. Vstávají ještě za tmy, kolem 3 nebo 4 ráno, aby nakoupily zboží a dovezly k sobě na stánky. Na tomto bazaru si můžete koupit také gruzínský sýr, mají kravský i ovčí, a určitě se nebojte nejdříve ochutnat. Moc nedoporučuji si zde kupovat víno a čaču, leží to dlouho v petlahvích a není moc dobré.

 

  • Pokud někde u cesty uvidíte někoho sedět na malinkaté židličce a před sebou kbelík okurek, bedýnku rajčat nebo čehokoliv jiného, téměř jistě jsou to přebytky z jejich vlastní zahrádky, vše 100% bio a lokální :), tak kupte raději od nich. Lidé zde moc peněz nemají a přivydělávají si, jak mohou.

 

TIP: Trh Kabali

Pokud se Vám podaří být v Lagodekhi v neděli, určitě si zajeďte do Kabali. Je to místo, kde žije převážně azerbajdžánská komunita a každý týden je tam obrovský trh se skvělou atmosférou. Najdete zde opravdu vše – od koření, sýrů, masa, ovoce a zeleniny, vybavení domácnosti, domácích zvířat, oblečení, vynikajícího domácího slunečnicového oleje, no zkrátka na co si vzpomenete.

Je to typicky gruzínsky chaotické a prostě skvělé!

Z Lagodekhi si vezměte taxi, odvezou Vás tam za cca 5 - 6 GEL.

 

DSC_0971_1

 

Kam si zajít do restaurace?

  • Dzveli Sachli (v překladu Starý Dům) nabízí útulný interiér a dobrou kuchyni. Nachází se na začátku Lagodekhi u hlavní cesty, těsně za mostem na levé straně. Před restaurací stojí staré hliněné amfory.

 

  • Wald Hotel Lagodekhi je restaurace a kavárna u vstupu do národního parku. Kuchař Avto zde dělá ty nejlepší Khinkali! Za hezkého počasí můžete sedět venku, popíjet Saperavi, dýchat svěží vzduch přicházející z přilehlých lesů a užívat si skvělou atmosféru.

 

Pokud se do Lagodekhi chystáte a máte nějaký konkrétní dotaz, určitě mi neváhejte napsat na: eshop@chutgruzie.cz